KRÓLEWSKI KRAKÓW I ŻYDOWSKI KAZIMIERZ

Zapraszam na spacer po najstarszych i najważniejszych miejscach tego miasta. Są to: Wzgórze Wawelskie z katedrą – panteon polskich królów i bohaterów narodowych oraz grób świętego Stanisława – patrona Krakowskiego, renesansowy dziedziniec Zamku Królewskiego. Pałac Biskupów, w którym mieszkał papież Jan Paweł II i kościół Franciszkanów z witrażami Stanisława Wyspiańskiego; Budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował znany astronom Mikołaj Kopernik; Kościół Mariacki z  ołtarzem Wita Stwosza. Warto też udać się na spacer po Kazimierzu i zobaczyć gdzie kręcono sceny do „Listy Schindlera” Stevena Spielberga, wejść do synagogi Remu i na cmentarz żydowski.

Po południu można zorganizować dodatkową wycieczkę do  Nowej  Huty,  dzielnicy z okresu socrealizmu, wybudowanej w latach 50 i 60 tych przy Hucie Żelaza i Stali zwanej wtedy  Hutą Lenina. Posłuchajcie niezwykłych historii oraz zobaczcie relikty przeszłości współistniejące ze współczesnymi, które tworzą ciekawą sztukę  Nowej  Huty

Wycieczka 3-godzinna

PEREŁKI WAWELU

ARRASY, SKARBY Z MUZEUM KATEDRALNEGO ORAZ WIZYTA W KATEDRZE WAWELSKIEJ

Zapraszam na zwiedzanie z przewodnikiem unikalnej kolekcji XVI-wiecznych arrasów króla Zygmunta II Augusta, a szczególnie werdiur, które pokazują intrygującą przyrodę, zwierzęta i bujną roślinność. Arrasy przedstawiające sceny biblijne, utkane zostały w najlepszych brukselskich manufakturach i do dzisiaj zachwycają kolorystyką, precyzyjnym wykonaniem i detalami. Po krótkiej przerwie w kawiarni z najpiękniejszym widokiem w mieście, zwiedzimy Katedrę Wawelską, gdzie dotykając dzwonu Zygmunta, wypowiemy życzenie, które na pewno się spełni. Bilet wstępu do Katedry Wawelskiej uprawnia do wejścia do Muzeum Katedralnego gdzie zobaczymy wiele niezwykłych przedmiotów związanych również z władcami, którzy panowali na Wzgórzu Wawelskim. W święta i niedzielę rano Katedra Wawelska jest nieczynna dla zwiedzających w zamian proponujemy zwiedzanie Skarbca i Zbrojowni na Zamku Wawelskim.

Wycieczka 5-godzinna

Lipnica Murowana i Kalwaria Zebrzydowska

Wizyta w Lipnicy Murowanej –  to stare miasto z ciekawą jednopiętrową zabudową z drewnianymi domami, spacer po rynku i wizyta w kościele św. Leonarda – jednego z najstarszych drewnianych zabytków w Polsce, a od 2003 roku na liście UNESCO. Przejazd do Kalwarii- uroczego i spokojnego miejsca pielgrzymkowego, często określanego jako „Polska Jerozolima”. Ten manierystyczny kompleks architektoniczny i park pielgrzymkowy  będący na liście UNESCO, zbudowany został  w XVII przez Mikołaja Zebrzydowskiego.

Wycieczka 4-godzinna

Wadowice

MIEJSCE URODZENIA PAWŁA II I SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO I SANKTUARIUM JANA PAWŁA II W KRAKOWIE

Przejazd do Wadowic, małego uroczego miasteczka, w którym urodził się i spędził dzieciństwo papież Jan Paweł II. Zwiedzanie muzeum i Bazyliki a następnie degustacja kremówki papieskiej. Przejazd do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie w Łagiewnikach, obraz Jezusa Miłosiernego w kaplicy klasztornej, gdzie modliła się siostra Faustyna Kowalska i nowy kościół konsekrowany w 2002 roku przez JPII. Następnie Sanktuarium Papieża Jana Pawła II, które powstało w latach 2011-2016 i zachwyca swoją różnorodnością a szczególnie mozaiki ojca Marko Iwana Rupnika, artysty znanego na całym świecie.

wycieczka 3-godzinna

Ojcowski Park Narodowy i zamek Pieskowa Skała

Podążymy Szlakiem Orlich Gniazd  wędrując po  wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Zobaczymy ruiny średniowiecznych zamków, a niektóre z nich dobrze zachowane jak renesansowy zamek w Pieskowej Skale  położony w Dolinie Prądnika zwiedzimy nawet wewnątrz. Niedaleko Pieskowej Skały znajduje się 30-metrowa wapienna „Maczuga Herkulesa”. W dolinie Prądnika  na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się wiele ogromnych jaskiń oraz unikalne gatunki roślin i zwierząt, zwłaszcza nietoperzy.

Wycieczka 4-godzinna

WIELICZKA KOPALNIA SOLI

Wyjątkowe miejsce, wpisane na Listę UNESCO. Podziemne komory i kaplice z wieloma rzeźbami wykonanymi w soli są wyjątkową atrakcją. W kopalni chodniki są dobrze oświetlone, oznaczone, szerokie, temperatura pod ziemią wynosi około 15°C,  a na trasie zwiedzającym zawsze towarzyszy przewodnik. Warto odwiedzić kopalnię – jest to dobre miejsce do leczenia wszelkiego rodzaju chorób układu oddechowego, alergii i wielu innych. Trasa turystyczna ma prawie 3 km długości i znajduje się między 64 a 135 m pod ziemią

Wycieczka 4-godzinna

SZLAKIEM ZŁOTNIKÓW KRAKOWSKICH

Zapraszam na autorski spacer podczas którego, opowiem o złotym wieku krakowskiego złotnictwa  po czasy współczesne z możliwością przyjrzenia się pracy złotnika w jego warsztacie. Na przykładzie wybranych kościołów w obrębie starego miasta Krakowa, gdzie można oglądnąć dzieła sztuki złotniczej, poruszymy tematy  związane z pracą złotnika. Będzie też o znanych złotnikach, którzy działali w Krakowie w dawnych czasach, o Marcinie Marcińcu, Janie Ceyplerze, Józefie Hakowskim i wielu innych. Odwiedzimy złotnika w jego starym warsztacie i będziemy mogli samodzielnie wykonać drobiazg ze srebra i kamieni szlachetnych (dla Pań wisiorek, kolczyki, dla Panów – bransoletkę

Wycieczki na specjalne życzenie

1. Genealogia, poszukiwanie korzeni, tworzenie drzewa genealogicznego. Zanim zaplanujesz podróż, przygotuj jak najwięcej dokumentów, skopiuj je i wyślij do nas. Nie ma znaczenia, że nie znasz języka, w którym dokument jest napisany: po niemiecku, rosyjsku, łacinie. Możemy sprawdzić archiwa, skontaktować się z ludźmi którzy przeprowadzą badania w konkretnym regionie, może to zająć sporo czasu ale na pewno efekt będzie zaskakujący. Druga część tych badań to podróż, by zobaczyć miejsca i ludzi, którzy są dalekimi krewnymi a Ty zawsze chciałeś ich poznać.

2. Wycieczki edukacyjne, warsztaty na specjalne życzenie. Możemy zorganizować wykłady, spotkania z ciekawymi osobami na przykład ratownikiem górskim, pracownikiem w ZOO, naukowcem. Największą popularnością cieszą się warsztaty: tworzenie biżuterii, ozdób świątecznych, robienie przedmiotów z gliny. Wyjazd na zwiedzanie malowanych domów w Zalipiu, wizyta u lokalnego rzeźbiarza, malarki, która maluje na szkle i wiele innych.

3.KRAKOWSKA WYCIECZKA KULINARNA

Zagłębimy się w dawne historie związane z lokalnymi przysmakami średniowiecznego Krakowa, dowiemy się jak jedzono, jakie królowały dawniej potrawy, kiedy zachowywano posty i jak je omijano. Zacytujemy parę opisów co, gdzie i jak i się jadło w XVI wieku. Spróbujecie krakowskich specjałów takich jak zapiekanka z Okrąglaka, kremówka papieska, obwarzanek krakowski. Dla zainteresowanych możliwość odwiedzenia w soboty i niedziele Żywe Muzeum Obwarzanka.  Zobaczymy lokalne, kolorowe targi w Krakowie. Dowiecie się, jak zrobić kilka typowych potraw i żeby „smakowały po krakosku”. Spróbujemy typowych nalewek na bazie owoców i poznamy najbardziej znaną i tradycyjną lodziarnię w tym mieście. Podczas wycieczki kulinarnej wszystko okraszone będzie piękną i zabytkową architekturą Krakowa.

O NAS

W czasie pandemii działaliśmy w Kuźnia Talentów Przewodnickich tworząc i sprzedając nasze rękodzieło. Zapraszam do obejrzenia stron na FB: MartArt i Turmalinowy ogródek, które pokazują co można zrobić z czasem, kiedy nie da się oprowadzać ani pilotować grup.

Jesteśmy wszędzie, gdzie coś ciekawego w Krakowie ma się wydarzyć, czyli nic o Krakowie bez nas. Cechuje nas elastyczność, w działaniu, kreatywność, dobra organizacja i otwartość w podejmowaniu wszelkich wyzwań.

Cennik

Zwiedzanie w języku polskim
2 godziny: 200zł
3 godziny: 250zł
4 godziny :300zł
następna godzina:50zł

Czas na Przygodę!

Odwiedź Kraków i Polskę z Martą!

Jestem licencjonowanym przewodnikiem i pilotem z pasją, wraz grupą zaprzyjaźnionych przewodniczek i przewodników  od wielu lat oprowadzamy po Krakowie i pilotujemy grupy z Polski i zagranicy. Wszyscy należymy do Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich w Krakowie, posiadamy uprawnienia do oprowadzania po muzeach krakowskich, chętnie dzielimy się nawzajem zdobytą wiedzą, szkolimy się w wolnych chwilach poznając piękno Krakowa i innych miejsc w Polsce

zadzwoń lub napisz
tel: +48 602 513 219
e-mail: kamrein@wp.pl